SCOALA GENERALA NR. 11 "St. O. Iosif" BRASOV
SCOALA GENERALA NR. 11 "St. O. Iosif" BRASOV
SCOALA   EUROPEANA  2010

PROIECTUL COMENIUS  2010 - 2012

"LEARNING ABOUT HEROES THROUGH LEGENDS"

http://www.aladdincomeniusteam.com/                                    Parteneri:

”Özel GümüsIlkögretim Okulu”                                                                Turcia

CEIP MANUEL PACHECO                                                                         Spania

10th Primary School of Alexandroupolis                                                 Grecia

Scoala Generala nr. 11 ” Stefan Octavian Iosif”                                       Romania

Základnáškola Andreja Kmeta                                                                   Slovacia

Scuola Secondaria di 1°grado "Bilotta-Marone“                                    Italia

Szkola Podstawowa im. Prymasa Tysiaclecia
Stefana Kardynala Wyszynskiego w Fanianowie                                  Polonia

OBIECTIVE:
• Promovarea valorilor nationale prin literatura.

• Incurajarea elevilor sa învete despre cultura unor tari europene prin intermediul literaturii. In timp ce citesc legendele si basmele din tarile partenere, elevii vor fi în masura sa-si dezvolte abilitatile de lectura si comunicare.
• Familiarizarea profesorilor cu metode pedagogice si strategii de predare folosite în tarile partenere, pentru a îmbunatati predarea si învatarea unor competente de alfabetizare.
• Motivarea elevilor de a învata limbi straine de la o vârsta cat mai mica. Prin intermediul sarcinilor autentice de învatare integrate în acest proiect, elevii vor avea posibilitatea de a interactiona într-o alta limba.
Home     Prezentare      Echipa manageriala      Cultura organizationala      Resurse       Proiecte educationale       Activitati extracurriculare        Rezultate        Contact
THE SEASONS

Scoala Gimnaziala nr. 11 "Stefan Octavian Iosif" din Brasov, va derula in perioada 2013 - 2015 un nou Proiect Comenius Multilateral, cu titlul  "Anotimpurile - resurse pentru formarea de competente cheie la elevii nostri" sub indrumarea d-nei prof. inv. primar Dobrescu Livia, coordonator general al proiectului.

In saptamana 4 - 8 noiembrie 2013, va avea loc prima intalnire din cadrul proiectului. La eveniment vor participa 30 de invitati din tarile partenere: Spania, Italia, Turcia, Polonia, Cehia, Lituania precum si elevi, profesori, parinti si reprezentanti din comunitatea locala.

In aceasta saptamana, oaspetii vor vizita scoala coordonatoare, Liceul de Muzica "Tudor Ciortea", Inspectoratul Scolar Judetean Brasov, Primaria orasului Brasov, muzee, obiective istorice si turistice  din Brasov, Bran , Poiana Brasov, Rasnov, Sinaia.

De asemenea, vor avea loc prezentari de materiale, ateliere de lucru, prezentarea website-ului proiectului, stabilirea urmatoarelor activitati si mobilitati.